Problematika meziplodin

Nastupující klimatická změna vytváří v podmínkách ČR nová environmentální rizika (sucho, změněná časoprostorová distribuce srážek, lokální přívalové srážky), která se tak stanou limitujícím faktorem pro rostlinnou výrobu.  Díky spolupůsobení negativních vlivů klimatické změny pak vzniká zcela nežádoucí situace pro konkurenceschopnost zemědělské výroby v ČR, tj. půda jako základní výrobní prostředek sektoru je postupně a mnohosměrně degradována.

Snahou žadatele je především na orné půdě změnit standardní postupy agrotechniky v rostlinné výrobě a provést zásadní inovace směřující především ke zvýšení infiltrace vody do svrchních horizontů půdy, oživení mikrobiální složky půdy, kvantitativní ochraně půdy, odstranění systému paušálního hospodaření jednotně na celé výměře bloků a v konečném výsledku tak činit kroky k efektivnímu využití přirozeného potenciálu půdy. Následně pak v ekonomické rovině dosáhnout vyšší efektivity rostlinné výroby a tím i zvýšení konkurenceschopnosti.

 

Pilířem těchto změn je vývoj a testování technologie biomulčování při pěstování kukuřice, která je zacílena na eliminaci aktuálně nejpalčivějšího problému degradace půdy v ČR (= pěstování širokořádkových plodin na orné půdě konvenčním zemědělstvím), kde se koncentrují zátěžové procesy eroze půdy, likvidace živé složky půdy, utužování půdy, snížení infiltrace srážkových vod, zhoršování půdní struktury. Pro vegetační sezónu plánuje ZD POOSLAVÍ osev kukuřice na výměře 483,5 ha, tj. 28% celkové výměry ZD.

 

Problematika meziplodin zahrnuje řešení těchto kroků:

konzultace postupu ukončení růstu meziplodin a způsobu setí kukuřice do meziplodiny s externími poradci

zpracování závěrů volby vhodné meziplodiny (bohatší směs)

domluva služby setí kukuřice do meziplodin

studium návrhů směsek meziplodin

použití secího stroje schopného set do dvou různých hloubek dvě různé velikosti semen meziplodiny

průběžné kontroly porostu meziplodin

prohlídky stavu růstové fáze u porostu meziplodin

válení meziplodin